How to Select Cheap Protein Powder

protein powder

How to Select Cheap Protein Powder: Do you normally believe that you get what you pay for, and that isn’t much with cheap products? That line of thinking does apply in many markets, but the protein powder market is not always easy to maneuver.

What may seem like a high price tag for a protein powder actually translates into a great bargain when you consider how much protein is contained in the package and break it down to a per-serving price. As you shop for cheap protein powder, make sure you consider all of the factors beyond the price:

  • Protein content per serving.
  • The option to double the serving.
  • Added supplements (creatine, etc.).
  • The number of servings in each package.

First, make sure that your chosen cheap protein powder contains enough protein to help you reach your fitness goals. Next, make sure the carbohydrate and fat content is within a healthy range for your body and goals. Finally, calculate the price-per-serving and compare it to other protein powders.

Try not to go into sticker shock when you see a price that goes over $80, or even $100, for one package of protein powder. Sometimes these brands offer more protein per serving with a reasonably low per-serving price.

Do you want to spend as little as possible today and have to buy more protein powder every couple weeks? Or would you rather spend a bit more now on a tub of powder that will last you a month or longer? This is a decision you will have to make depending on how much protein you need to reach your fitness goals and how much money you have to spend on protein powder right now.

Body Fortress Protein Powder

Cheap Protein Powder

Body Fortress is one of the most affordable brands of protein powder today. If you purchase the Super Advanced Whey Protein, you will receive about 20 one-scoop servings for less than $25. If you want to double your serving size to increase your protein intake, then you can expect one package to include about 10 servings.

You can often find the Super Advanced two-pack for approximately $30, which takes your price down to about $15 for 20 servings or 10 double servings. That is just 75 cents per single serving or $1.50 per double-scoop serving!

To help you compare with other cheap protein powders, consider these additional facts per serving:

  • Protein content of 30 g.
  • 150 calories.
  • 2.5 gram(s) fat.
  • 6 g of carbohydrates and 1 g of sugar.

Due to the low price per package, this is a good option if you want to spend as little as possible right now. If you aren’t sure if you will use protein powder long-term and just want to try it out, this is a great way to go. You can invest in another protein powder that offers more servings per package if you decide to stick with your higher protein diet.

Sports Protein Powder is now available.

This is one of those products that look expensive but are actually reasonably priced for the number of servings in each container. The Unflavored Whey Protein Isolate contains 81 servings per container and costs approximately $110 at full retail price. That translates to approximately $1.36 per single-scoop serving. You can often find this product for around $60 online, which drops your per-serving cost to just 74 cents!

To help you compare with other cheap protein powders, consider these additional facts per serving:

  • Protein content of 25 g.
  • 110 calories.
  • 1 gram of fat.
  • Less than one gram of carbohydrates and one gram of sugar.

This is one of the healthiest protein powders in terms of calories, carbohydrate, fat, and sugar. If you want to lose weight while building muscle, this is one of the best protein powders as well as one of the most affordable.

Optimum Nutrition Protein Powder

If you can spend a bit more on one container of protein powder in order to purchase it less frequently, Optimum Nutrition is the best brand to choose. Gold Standard 100% Whey sells for around $83 per container at full retail price and contains 74 servings per package. While that price tag looks high, it breaks down to just $1.21 per serving. You can often find this powder for around $60 online, which takes that per-serving cost down to 81 cents.

To help you compare with other cheap protein powders, consider these additional facts per serving:

  • 372 calories.
  • 3.8 g of fat, 3.9 g of sugar, and 5.8 g of carbohydrates.
  • 1.9 grams fiber.
  • Protein content: 78.5 g.

Notice that this protein powder contains more calories, fat, carbohydrates, and fiber than other protein powders listed on this page. If you need to gain a lot of muscle or want to gain weight in general, then the enhanced calorie and protein content will help you achieve your goals.

Pure Protein Powder

You can buy Pure Protein 100% Natural Whey Protein, 1.6 pounds, for about one dollar per serving at full retail price. That will give you 22 servings for $22. Sale prices on this product are not always substantial, but this low per-serving price is already reasonable if you are shopping on a budget. Keep in mind that one container only includes about 10 servings if you double your serving size to increase protein intake.

To help you compare with other cheap protein powders, consider these additional facts per serving:

  • 130 calories.
  • 1.5 g of fat, 6 g of carbohydrates.
  • There are 5 grams of sugar and 23 grams of protein in this meal.

While comparing all of these cheap protein powders, make sure to consider your fitness goals and the nutrient details for each product.